House studio logo
+48 731 880 015

Ciepły montaż Soudal Window System

Ciepły montaż Soudal Window System

Co to jest SWS?

Soudal Window System – to system montażu i uszczelnienia okna, w którego skład wchodzą: piana poliuretanowa, taśmy paroizolacyjne, taśmy rozprężne, masy uszczelniające. Sposób montażu w systemie SWS jest zalecany przez Instytut Techniki Budowlanej.
Punkt styku okna ze ścianą zewnętrzną stanowi miejsce szczególnie narażone na utratę ciepła i osadzanie się wilgoci, dlatego tak ważne staje się dobre usytuowanie oraz właściwe uszczelnienie  połączenia stolarki okiennej ze ścianą.

Soudal Window System umożliwia ciepły montaż (montaż warstwowy) stolarki otworowej, a tzn. trwałe i skuteczne uszczelnienie miejsc osadzenia okien w ościeżu w myśl ogólnej zasady: „Szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz”. To jedyna metoda zabezpieczenia piany przed wnikaniem wilgoci. Tylko sucha warstwa piany posiada odpowiednie parametry izolacyjne, chroni przed przemarzaniem i powstawaniem pleśni.

Ucieczka energii cieplnej przy nieprawidłowym uszczelnieniu okna (zdjęcie robione kamerą termowizyjną pokazuje mostki termiczne):


Ciepły montaż (montaż warstwowy) opiera się na zastosowaniu trzech warstw o ściśle określonych właściwościach.Uszczelnienie wewnętrzne (taśma paroszczelna) stanowi „tarczę ochronną” dla warstwy izolacji termicznej, uniemożliwiając przenikanie do niej pary wodnej i wilgoci z wnętrza budynku.

Środkowa warstwa (piana montażowa) pełni rolę izolatora termicznego i akustycznego.

Uszczelnienie zewnętrzne (taśma paroprzepuszczalna) zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci do wewnątrz, przy jednoczesnym umożliwieniu wyprowadzenia jej z wewnątrz budynku na zewnątrz.


Stosując ciepły montaż zapewniamy sobie nie tylko odpowiedni komfort cieplny, ale także przeciwdziałamy ewentualnemu zawilgoceniu materiałów izolacyjnych i konstrukcyjnych - konsekwencją czego może być pojawienie się pleśni w miejscu zespolenia okna z murem,
a także przemarzanie ścian zimą.

 

 

W celu zachowania parametrów jak i właściwości zastosowanych taśm należy je zabezpieczyć przed działaniem promieni UV w czasie nie dłuższym niż trzy miesiące od instalacji. W przypadku gdy prace elewacyjne będą wykonane później niż za dwa miesiące sugerujemy zasłonić je np. cienkimi pasami wyciętymi ze styropianu. Rozwiązanie to zapewni skuteczną ochronę przed promieniami UV.

 

 

Istotną rolę w wykonaniu takiego montażu odgrywa wcześniejsze przygotowanie otworów okiennych. Zważywszy na fakt, że gro budynkój jest obecnie wykonywanych z cegły dziurawki (Porotherm) przyklejenie taśmy do jej nierównej powierzchni, a tym samym właściwe przyleganie i szczelność jest mocno utrudniona. Stąd przed wykonaniem takiego montażu wpusty w Porothermie należy uprzednio wyrównać zaprawą murarską.

Top