H O U S E S T U D I O

Ładowanie

ul. Zakopiańska 56, Lokal 17 507 438 117 biuro@house-studio.pl

Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe?

Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe?

Systemy osłon okiennych wybierają nie tylko prywatni właściciele domów i mieszkań, ale również inwestorzy i deweloperzy. Za ich pomocą pragną podnieść walory termoizolacyjne danego budynku, poprawić estetykę elewacji oraz zwiększyć wartość całej nieruchomości. Systemy osłonowe pozwalają na kontrolowanie warunków panujących wewnątrz pomieszczeń oraz zapewniają pełną prywatność mieszkańcom. Poniżej zestawiamy z sobą dwa najpopularniejsze systemy osłonowe – rolety zewnętrzne oraz żaluzje fasadowe. Podpowiadamy jakich korzyści można spodziewać się z wyboru konkretnego rozwiązania oraz kiedy warto zdecydować się na ich montaż.

Rolety zewnętrzne – nie tylko izolacja termiczna

Najważniejszą przyczyną dużej popularności rolet zewnętrznych są ich walory izolacyjne – doskonale odgradzają wnętrza mieszkalne przed nadmiarem światła, nagrzewaniem, wysokimi temperaturami. W okresie zimowym będą poprawiać komfort termiczny mieszkańców, zatrzymując ciepło wewnątrz. W okresie letnim mogą stać się ochroną przed przegrzaniem, zapewniając przyjemny półmrok lub nawet całkowicie zaciemniając dane pomieszczenie.

Wybierając rolety zewnętrzne można więc spodziewać się obniżenia wydatków ponoszonych z tytułu ogrzewania. Ocenia się, że przez okna ucieka nawet 15% ciepła wytworzonego do ogrzewania budynku. Pusta przestrzeń między oknem a roletą jest doskonałą izolacją, która pozwala zatrzymać cenną energię w środku.

Ważna jest także izolacja akustyczna, istotna zwłaszcza w przypadku osób mieszkających w pobliżu dróg szybkiego ruchu, lotniska lub przejazdów kolejowych. Rolety zewnętrzne obniżają poziom hałasu dostającego się do środka, poprawiają nasz komfort akustyczny w czasie snu.

Ponadto rolety zewnętrzne tworzą dodatkową barierę ochronną przed dostępem osób nieuprawnionych. Sforsowanie rolet zajmuje nieco czasu i wiąże się z emisją hałasów. Sama obecność rolet elewacyjnych zniechęca wielu włamywaczy do zainteresowania danym budynkiem.

Żaluzje fasadowe – kiedy i dla kogo?

Wybierając system osłonowy warto pomyśleć też nad sposobem sterowania. Coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie osłon wyposażonych w zautomatyzowany napęd – takich jak żaluzje fasadowe. Regulowanie ich ustawienia będzie proste i wygodne i nie wymaga znajdowania się w bezpośredniej okolicy okna.

W przypadku budynków wyposażonych w systemy zautomatyzowane (np. domów inteligentnych) istnieje możliwość zaprogramowania pracy żaluzji fasadowych i ich połączenia ze stacją pogodową. Czujniki wiatru i poziomu nasłonecznienia będą samoczynnie diagnozować stan pogody oraz ingerować w ustawienie żaluzji.

Warto też podkreślić, że żaluzje fasadowe obracają się o 180 stopni. Pozwala to na ich swobodne dopasowanie do aktualnej pogody i poziomu nasłonecznienia. Bez problemu mogą odbijać nadmiar promieni świetlnych, tworząc wewnątrz przyjemny chłód.

Wybór żaluzji fasadowych wiąże się też z korzyściami estetycznymi. Żaluzje wyglądają nowocześnie i ekskluzywnie. Staną się istotną ozdobą elewacji budynku, podkreślając jego bryłę oraz dodając jej nieco gracji.