H O U S E S T U D I O

Ładowanie

ul. Zakopiańska 56, Lokal 17 507 438 117 biuro@house-studio.pl

Jakie rolety wybrać na okna przesuwne?

Jakie rolety wybrać na okna przesuwne?

Okna przesuwne stanowią atrakcyjny element architektoniczny budynku. Są funkcjonalne, a w wielu miejscach wręcz zalecane ze względu na dużą swobodę otwierania i zamykania okna przy ograniczonej przestrzeni. W praktyce okazują się jednak nieco uciążliwe w utrzymaniu. Największy problem stwarza skuteczne i funkcjonalne osłonięcie okna przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Jakie w takim razie wybrać rolety na okna przesuwane?

Ze względu na swoją budowę okna przesuwne nie współpracują z tradycyjnymi systemami osłon okiennych. Podobnie jak drzwi tarasowe przesuwne wymagają zastosowania dedykowanych rozwiązań, które zapewnią skuteczną ochronę przed słońcem i niepożądanymi spojrzeniami z zewnątrz, jednocześnie zachowując funkcjonalność przeszklenia. 

Rolety na okna przesuwne 

W przypadku drzwi tarasowych bardzo ważna jest ich dostępność. Dlatego do ich osłonięcia nie zaleca się rolet wolnowiszących, które ograniczają możliwość operowania klamkami i nie pozwalają na rozszczelnienie okien, a przed wyjściem na taras wymagają podniesienia. W przypadku okien przesuwnych zasada jest taka sama. Otwarcie okna wymaga dostępu do ramy. W sytuacji, w której rama okna jest osłonięta systemem rolet wewnętrznych wszelkie operacje wymagają podniesienia rolety, co jest czasochłonne i ogranicza swobodę użytkowania okna. Z tego samego powodu w systemach okien przesuwnych nie sprawdzą się rolety rzymskie, które mimo bezdyskusyjnych walorów estetycznych nie oferują pożądanej funkcjonalności. 

Osłony okien przesuwnych: A czy w tej roli sprawdzą się plisy? 

Wydawać by się mogło, że plisa będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ materiał stosunkowo blisko przylega do szyby. Warto jednak wziąć pod uwagę sposób pracy skrzydła przesuwnego oraz to, że w pewnych momentach ramy okna są bardzo blisko siebie, co mogłoby prowadzić do uszkodzenia materiału, jak i całego systemu montażowego plisy. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z tego systemu. Warto natomiast zwrócić uwagę na konstrukcję plisy oraz sposób jej montażu. Na rynku dostępnych jest coraz więcej systemów, które możemy z powodzeniem montować na oknach przesuwnych, jednocześnie ciesząc się ich funkcjonalnością i estetyką przez długi czas eksploatacji. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy wybrane przez nas plisy sprawdzą się we współpracy z danym systemem okiennym warto zapytać doradcę. Specjalista z pewnością odpowie na wszystkie pytania i pomoże w wyborze najbardziej optymalnego rozwiązania. Ciekawą alternatywą dla plis są również tradycyjne rolety w kasecie. Tu również warto zwrócić uwagę na specyfikę systemu montażowego.