H O U S E S T U D I O

Ładowanie

ul. Zakopiańska 56, Lokal 17 507 438 117 biuro@house-studio.pl

Jaką pergolę na taras wybrać?

pergole-na-taras

Jaką pergolę na taras wybrać?

Taras to doskonałe miejsce na montaż pergoli. Będzie funkcjonalnym i estetycznym zwieńczeniem konstrukcji tarasowej. Pergole oferują swoim użytkownikom rozmaite możliwości. Za ich pomocą można zamienić taras w prawdziwą przystań spokoju i relaksu. Wśród oferowanych modeli znajdują się pergole o różnym sposobie wykonania, elegancji i stopniu zaawansowania technologicznego. Poniżej podpowiadamy jak odnaleźć pergolę dopasowaną do przydomowego tarasu oraz na jakie różnice pomiędzy dostępnymi modelami warto zwracać uwagę.

Pergole na taras – praktyczne, funkcjonalne i estetyczne

Pergole to konstrukcje nowoczesne, potrafiące zachwycić wyjątkowym designem oraz kształtem całej bryły. Ich zadaniem jest ochrona domowników przebywających na tarasie przed nadmiarem słońca oraz opadami deszczu. Funkcje te pełnią wszystkie standardowe modele pergoli. Bardziej zaawansowane wersje mogą oferować dodatkowe udogodnienia. Warto zwrócić na nie uwagę w czasie zakupów i wybrać pergolę dopasowaną do indywidualnych oczekiwań.

Wiele firm wykonujących pergole oferuje możliwość ich dostosowania do wymogów osób zamawiających – w tym także względem stylu architektonicznego budynku, przy którym pergola stanie. Warto zwrócić uwagę na przynajmniej dwie podstawowe kwestie – kolorystykę pergoli, która powinna korespondować z elewacją budynku, a także kształt jej bryły. Pergola powinna być proporcjonalna, wykorzystywać linie i kąty proste, a także wpasowywać się konstrukcję domu.

Dodatkowe funkcje pergoli tarasowych

Osoby poszukujące komfortowych i funkcjonalnych pergoli powinny zwrócić uwagę na możliwość wyposażenia w specjalne osłony pionowe, pozwalające zasłonić ściany. Mogą mieć one formę osłon przesuwnych lub opuszczanych, łatwych i wygodnych w obsłudze. Dużym plusem będzie obecność zintegrowanych z konstrukcją pergoli systemów oświetleniowych. Mogą być wykonane z taśm LED, pozwalających na bardzo swobodne zarządzanie oświetleniem, w tym także za pomocą inteligentnych aplikacji do sterowania. Odpowiednio dobrane oświetlenie pozwoli stworzyć wyjątkową atmosferę, idealną do spędzania letnich wieczorów na świeżym powietrzu.

Pergola wygodna w czasie użytku

Choć pergole to często konstrukcje o nieosłoniętych ścianach, to jednak pod ich zadaszeniem można bez przeszkód skryć się przed deszczem. Nowoczesne modele pergoli są wyposażone w specjalne stacje pogodowe, podłączone do systemu automatyki budynku. Pergola sama rozpoznaje stan pogody oraz potrafi przewidzieć jej rozwój w najbliższej przyszłości. Na tej podstawie dopasowuje ustawienie zadaszenia oraz kąt nachylenia lameli. Pergola rozsunie dach w pełnym słońcu lub stworzy szczelne zadaszenie, gdy zacznie padać deszcz.

Pergole mogą też zostać wyposażone w systemy ogrzewania. Warto je stosować w konstrukcjach z zabudowanymi ścianami. Ogrzewanie może mieć formę promienników podczerwieni, elektrycznych nagrzewaczy lub nawet systemu podłogowego (o ile podłoże tarasu na to pozwala). Najlepszym rozwiązaniem są promienniki, które mogą pracować nawet w chłodnych temperaturach. Emitowane przez nie ciepło będzie z łatwością absorbowane przez osoby i przedmioty przebywające w danej pergoli.