H O U S E S T U D I O

Ładowanie

ul. Zakopiańska 56, Lokal 17 507 438 117 biuro@house-studio.pl

Pergola tarasowa, przyścienna czy wolnostojąca?

pergola-tarasowa

Pergola tarasowa, przyścienna czy wolnostojąca?

Właściciele domów i ogródków coraz częściej decydują się postawić pergole. Jest to świetny sposób na rozszerzenie przestrzeni rekreacyjnej. Pergola zapewni cień w słoneczne dni, a w deszczowe będzie chronić przed opadami i wilgocią. Umiejscowienie pergoli to kluczowa sprawa w czasie projektowania jej wykonania. Najczęściej wybór pada na pergole tarasowe, pergole przyścienne lub wolnostojące. Poniżej przedstawiamy zalety każdego z tych rozwiązań oraz podpowiadamy w jakich sytuacjach warto zdecydować się na konkretny typ pergoli.

Pergole tarasowe i ich aranżacja

Osoby dysponujące niezabudowanymi i przestronnymi tarasami powinny pomyśleć o postawieniu na nich pergoli. Może mieć formę zadaszenia z opuszczanymi lub rozsuwanymi ściankami. Dzięki obecności pergoli, taras będzie nadawał się do użytkowania także w czasie opadów deszczu. Pergola gwarantuje osłonę przed uciążliwymi warunkami, a jednocześnie czyni taras bardziej przytulnym i komfortowym. Popularnym wyborem są pergole z przeszklonymi ściankami, na których można bez przeszkód spędzać czas także zimą. Można połączyć je z systemami grzewczymi, dzięki czemu staną się dodatkową przestrzenią rekreacyjną dla wszystkich domowników.

Pergole przyścienne – kiedy warto je wybrać?

Modele pergoli przyściennych są montowane bezpośrednio przy elewacji budynku. W ten sposób mogą powiększać jego przestrzeń użytkową, jednocześnie wpływając na walory estetyczne całej konstrukcji. Ponieważ pergola stanie się istotnym elementem bryły domu, warto zwrócić uwagę czy projekt został dopasowany do stylu architektonicznego oraz koloru elewacji. Na szczęście większość oferowanych pergoli posiada uniwersalne walory aranżacyjne, co pozwala na ich dopasowanie względem budynków nowych jak i starych.

Istotnym elementem w czasie wyboru pergoli przyściennej jest możliwość zastosowania w niej systemów oświetleniowych i nagłośnieniowych. Za ich pomocą można stworzyć wyjątkową atmosferę, czyniąc pergolę miejscem dostosowanym do aktywności wszystkich domowników. Oświetlenie pergoli może też zostać połączone z oświetleniem domu. Najlepszym wyborem są pod tym względem taśmy LED, które można swobodnie łączyć, tworząc rozbudowane ciągi oświetleniowe.

Pergole wolnostojące – gdzie warto je postawić?

Choć pergole wolnostojące są wybierane stosunkowo rzadko, to jednak w wielu sytuacjach okazują się wyborem nie tylko trafionym, ale wręcz jedynym właściwym. Pergole wolnostojące mogą stać się osłoną konkretnych miejsc w przydomowym ogrodzie. Można postawić je nad basenem, nad miejscem na grilla lub wykorzystać do zaaranżowania jadalni na świeżym powietrzu. Ten typ pergoli będzie niezależny od samego budynku mieszkalnego. Tym samym może zostać wykończona w zupełnie dowolny sposób, bez względu na jej dopasowanie do estetyki domu.

Pergole wolnostojące stosuje się też w celu wydzielenia w ogrodzie przestrzeni rekreacyjnej. Można powiesić w niej hamaki, porozkładać wygodne leżaki lub urządzić swoją prywatną samotnię, w której będziemy relaksować się z książką w ręku. Pergola jest pod tym względem doskonałym rozwiązaniem konstrukcyjnym – jej mon   taż nie zajmuje wiele czasu, a uzyskane efekty aranżacyjne zadowolą najbardziej wysmakowanych odbiorców.