H O U S E S T U D I O

Ładowanie

ul. Zakopiańska 56, Lokal 17 507 438 117 biuro@house-studio.pl

Jakie rolety wybrać? Rodzaje rolet

Jakie rolety wybrać? Rodzaje rolet

Rolety w ciągu ostatnich lat przeszły niemałą ewolucję. Obecnie są najbardziej popularnym i najchętniej wybieranym systemem osłonowym na okna. Wyparły modne do tej pory żaluzje oraz tkaniny osłonowe. Choć rolety mogą pełnić te same co one funkcje, to jednak pod wieloma względami okazują się bardziej praktycznym wyborem. Poniżej przybliżamy temat rolet okiennych – przedstawiamy najważniejsze odmiany rolet oraz podpowiadamy jakie funkcje i możliwości oferują swoim użytkownikom.

Rolety zewnętrzne do Twojego domu

Wbrew pozorom rolety nie pełnią wyłącznie funkcji dekoracyjnej. Ich zadaniem jest ograniczenie stopnia nasłonecznienia, izolacja termiczna i akustyczna wnętrz oraz osłona przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów. Rolety zewnętrzne uważane są pod tym względem za najbardziej skuteczne. Po ich opuszczeniu, pomieszczenie zostaje całkowicie zaciemnione. W okresie zimowym tworzą dodatkową warstwę przeciwdziałającą ubytkom ciepła.

Rolety zewnętrzne można podzielić na kilka typów, w zależności od sposobu i miejsca montażu. Wymienić warto rolety naokienne, nakładane oraz elewacyjne. Pierwsze z nich montowane są względem górnej części ramy okiennej, a ich kaseta zasłania częściowo okno. Rolety nakładane są również montowane w kasecie, którą umiejscawia się powyżej poziomu okna. Do najpopularniejszych należą rolety elewacyjne, oferujące swoim użytkownikom najlepsze możliwości.

Ich skrzynka montowana jest do elewacji ponad poziomem okna, a prowadnice we wnękach okiennych. Dzięki temu będą tworzyć szczelne zabezpieczenie, blokujące dostęp światła do szyb okiennych. Warto podkreślić fakt, że zamontowanie rolet zewnętrznych pozytywnie wpływa na wartość całej nieruchomości, a także zwiększa jej bezpieczeństwo. Rolety elewacyjne są dodatkową barierą do sforsowania i istotnym utrudnieniem dla potencjalnego włamywacza.

Rolety wewnętrzne i ich rodzaje

Rozmaite korzyści przemawiają za wyborem rolet wewnętrznych. Są łatwe i szybkie w montażu, który można bez przeszkód przeprowadzić samodzielnie. Są też wysoce estetyczne, a ich wygląd ma wpływ nie tyle na elewację budynku, co na aranżację pomieszczeń od wewnątrz. Często dobieramy je na podstawie ich walorów estetycznych, w tym przede wszystkim kolorystyki, sposobu wykończenia i użytych do produkcji materiałów.

Rolety można podzielić na wersje zwijane, rzymskie, plisowane oraz dzień-noc. Pierwsze z nich składają się z szerokiego pasma materiału, który zwija się i rozwija za pomocą prostych mechanizmów sznurkowych lub łańcuszkowych. Rolety rzymskie działają w nieco inny sposób – nie zwijają się, lecz składają dzięki rozbudowanemu systemowi fiszbin. W porównaniu do modeli zwijanych, są bardziej eleganckie i często stosuje się je w nowoczesnych aranżacjach typu loft, boho lub lokalach komercyjnych.

Rolety plisowane występują w kilku odmianach, mają jednak zawsze formę harmonijkową. Ich zaletą użytkową jest możliwość podnoszenia i opuszczania, a tym zwijania w kierunku odwrotnym. Warto pomyśleć o ich zastosowaniu szczególnie w przypadku okien o niestandardowym kształcie oraz przeszkleń dachowych. Ostatni typ to rolety dzień-noc, wykonane z przynajmniej dwóch warstw tkanin osłonowych. Dzięki temu roletę można wyregulować w sposób bardzo precyzyjny. W ciągu dnia może gwarantować dostęp do światła, nocą zaś pełną prywatność.